9 Ağustos 2014 Cumartesi

hindistanceviziyagi.org olarak bu yazımızda sizler için cilt çatlakları nedir nasıl oluşur ve bunun için hindistan cevizi yağı kullanabileceğiniz çeşitli tarifler yazdık iyi okumalar. 

Cilt Çatlağı

 

Çatlaklar cildin dermis adı verilen bölgesindeki düzensizleşmelerle oluşur. Dermis kolojen ve elastin lifleri içeren bir bölgedir ve bu maddeler cildin dayanıklılığını ve esnekliğini sağlar, yani cilt elastikiyetini bu bölgeden alır. Cildin dayanıklı ve sıkı olmasını sağlayan kolajen ağı çeşitli faktörler ve zamanla bozulmaya başlar bu durumda cildi sıkılaştıran ortam ortadan kalkar ve ciltte yaraya benzer çizgiler oluşur işte bu oluşan çizgilere cilt çatlakları denmektedir. Çatlaklar kırmızımsı bir renkte ortaya çıkar ve zaman içinde beyaz bir renk alır. 

 

Cilt Çatlağı Nedenleri

 

Cilt çatlakları hormonlardan dolayı oluşan yapılardır. Özellikle kilo alma zamanlarında hormonlar fazla çalışır, ergenlik çağında hamilelik dönemlerinde, vücut geliştirme gibi ağır sporlar yaparken ciltteki hormonlar aşırı çalışır ve cilt elastikiyeti azalır böylece çatlaklar oluşur.

Özellikle hamilelerin karın ve göğüslerinde görülür hamilelerin %85 inde cilt çatlağı sorunu oluşur, vücut geliştirme ile uğraşanların omuzlarında, ergenlik çağında en çok karın, kalça ve baldır gibi gelişim aşamasındaki vücut bölgelerinde çatlaklar daha fazla görülür. Ek bir bilgi olarak uzun süreli kortizon kullanımının da cilt çatlaklarına neden olduğu bilinmektedir. Cilt çatlaklarının oluşumu hakkında tam bir bilgi henüz yoktur ama genetik bir etki olduğu yaygın kabul görür. 

Çatlak Karşıtı Bakım

 

Cilt çatlaklarını engellemek istiyorsanız çatlaklar oluşmadan önce masajlar yaparak çatlaklara karşı koruyucu bir önlem alabilirsiniz. Çatlaklara karşı düzenli egzersiz cilt ve kasların oksijenle beslenmesi ve hücrelerin güçlenmesi açısından gereklidir. Dengeli beslenmek ve bol su içmek de cildin sağlıklı bir yapıya sahip olmasında ve kendini korumasında önemlidir.

Çatlak Kremi


Cilt çatlaklarında kullanılmak üzere bir krem tarifi vereceğiz, bu kremi cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
Malzemeler:
50 ml hindistan cevizi yağı
50 gr kakao yağı
30 ml macadamia yağı
10 ml biberiye yağı
10 ml portakal yağı
10 ml tarçın yaprak yağı
10 ml menthol
10 ml e vitamini

Kakao ve hindistan cevizi yağlarını benmari eritin, yağ karışımınız soğuduğunda diğer yağları menthol ve evitaminini içerisine ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra buzdolabında ağzı kapalı bir kapta karışımınızı dondurun. Bu karışımdaki biberiye, portakal ve tarçın yağları ile menthol cildinizde kan dolaşımını arttıracaktır. E vitamini antioksidan işlev görecek kolajen yapısını onarıcı etki edecektir. Kakao ve hindistan cevizi yağları ise çatlak bakımında oldukça sık kullanılan yağlardır.

Yazımız burada bitiyor, sizlerde cilt çatlağı hakkındaki soru görüş ve önerilerinizle yazımıza katkıda bulunabilir yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz ve yazımızı paylaştığınız için teşekkür ederiz. hndstnygcltx
Sonraki
Bu eklenen en yeni yazı
Önceki
Önceki Kayıt

0 yorum:

Yorum Gönder