9 Ağustos 2014 Cumartesi

hindistanceviziyagi.org olarak bu yazımızda size deodorant nedir? doğal deodorant ve evde deodorant yapımı konularında bilgiler sunacağız iyi okumalar.   

Deodorant 


Deodorant koku önleyici kozmetik bir üründür. Genellikle antiperspirant maddelerle karıştırılır, antiperspirantlar terlemeyi önleyici maddelerdir. Ayrıca deodorantı parfüm gibi kullanmakta büyük bir hatadır. Deodorantlar güzel koku yaymazlar, deodorantların işlevi kötü kokuyu engellemektir. Deodorantlar genelde aluminium chlorohydrate isimli bir madde aracılığıyla hem kötü kokuları engeller hem de kısmen terlemeyi azaltırlar. Ancak bu maddenin zararlarına dair çalışmalar yapılınca, tüketiciler genelde daha doğal alternatiflere yönelme eğilimine girmişlerdir. 

Doğal Deodorant Nedir


Piyasada oluşan doğal deodorant talebi bazı uyanık girişimciler ve kozmetik markaları tarafından doldurulmaya çalışılmış, doğal deodorant altında bir çok madde satılmaya çalışılmıştır. Doğal deodorant potasyum allum adı verilen doğal bir kayaçtır. Aslında tüketici potasyum allum kayacını yakından tanır. Potasyum allum tuzu aslında şap diye adlandırılan maddenin kendisidir. Şap yapısı gereği cildi güzelleştiren bir madde olmakla birlikte, içeriğindeki potasyum allum sayesinde terlmeyi ve köktü kokan bakteri oluşumunu engeller. 

Evde Doğal Deodorant Yapımı 


Sizlerde evinizde çok rahat ve piyasada satılanlardan çok kaliteli doğal deodorantlar yapabilirsiniz. 

Gerekli Malzemeler. 

100 gram potasyum allum tuzu (şap) 
100 ml hindistan cevizi yağı 
30 ml jojoba yağı 
10 ml çay ağacı yağı 
10 ml lavanta yağı 
10 ml tarçın yaprak yağı

Hindistan cevizi yağı bu tarifte hem kıvam verici hem de kötü koku oluşturacak bakterileri engelleyici olarak kullanılmıştır, jojoba yağı cildi dengeleyici, çay ağacı yağı güçlü bakteri engelleyici, lavanta yağı güzel koku verici bakteri engelleyici, tarçın yağı koku bloke edici bakteri engelleyici. Ter kokusunun bakterilerin üremesinden dolayı açığa çıktığını unutmayınız.

Hindistan cevizi yağı benmari usulü eritilir, içerisine jojoba yağı ilave edilir, ardından pudra şekeri kıvamına getirilen şap bu karışıma ilave edilir, karışım 1-2 dakika boyunca karıştırılır. Ardına çay ağacı, limon, lavanta yağları ilave edilip bir kavanoza konulup ağızı sıkıca kapatılır. ihtiyaç duydukça spreyli bir şişe veya eski rolonlu deodorant kutusuna bu kavanozdan doğal deodorantınızı doldurup kullanabilirsiniz. Deodorant dolumu yaparken kavanozu 1-2 dakika boyunca çalkalayınız.

Yapmış olduğunuz deodorantın bu güne kadar kullandığınız deodorantların en etkilisi olduğunu göreceksiniz. Yazımız burada bitiyor, sizde soru görüş ve yorumlarınızla katkıda bulunabilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz ve paylaşım yaptığınız için teşekkür ederiz. hndstnygcltx

0 yorum:

Yorum Gönder