9 Ağustos 2014 Cumartesi

hindistanceviziyagi.org olarak bu yazımızda size hindistan cevizinin faydalarını anlatacağız iyi okumalar. 

Hindistan Cevizinin Faydaları 


Hindistan cevizi yüzyıllardır özellikle yetiştiği bölgelerde kutsal değerler verilmiş bir meyvedir. Bu değeri görmesinin temel nedeni ise insanların ondan gördükleri faydalardır. Hindistan cevizi bütün dünyada coconut olarak adlandırılır bu isim portekizce ve ispanyolca da "coco" yani kuru kafa'dan gelmektedir.

Hindistan cevizi besin öğeleri oldukça yüksek bir gıdadır. İnsanı zinde tutan ve kuvvet veren etkileri mevcuttur. İçerisinden çıkan su çok kıymetlidir, uzakdoğu bölgelerinde besleyici özellikleri nedeniyle günlük beslenmenin bir parçasıdır. Ayrıca yağı insan bünyesine faydalı bileşikler içerir ve sindirimi kolaydır. İştah açıcı ve kilo aldırıcıdır.
Hindistan Cevizi sodyum, potasyum, magnezyum içeren lifli bir besindir. Suyu alındıktan sonra genellikle rendelenerek kurutulan hindistan cevizi bol kalorili bir yiyecektir. 100 gram kuru hindistan cevizinin yaklaşık 600 kalori olduğu bilinmektedir.

Hindistan cevizi c, a, ve b grubu vitaminleri (niacin, b-5, biotin, riboflavin, folik asit, tiamin, pyridoxin) içerir, ayrıca sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, fosfor gibi mineraller içerir. Yoğun lifli içeriği yardımıyla bağırsaklara oldukça faydalıdır. Sindirim sistemi problemlerinde faydaları bilinmekte ve bu yüzden tercih edilmektedir.

Beyne oldukça yararlı olan hindistan cevizi, zihinsel gücü arttırdığı bilinmektedir. Unutkanlık ve alzheimere karşı oldukça etkili bir besin olarak bilinir. 

Hindistan Cevizinin Zararları 


Her besin maddesi gibi faydaları ve zararları olan bir besindir hindistan cevizi. Hindistan cevizi alerjik olabilen bir besindir. Hindistan cevizi alerjisi olanlarda egzemaya varan zararlar görülebilir. Hindistan cevizini aşırı tüketmek bazı bünyeler için zararlı olabilir. Dikkatli kullanılması gereklidir. Tam bir kolesterol deposu olan hindistan cevizi özellikle iştah açıcı ve kilo aldırıcı özellikleri nedeniyle obeziteye neden olabilir.

Yazımız burada bitiyor, sizde değerli görüş ve yorumlarınızla katkıda bulunabilir, hindistan cevizinin faydaları ve zararları noktasında daha fazla insanın bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaştırırsanız seviniriz. Değerli vaktinizi ayırıp yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. hndstnx

0 yorum:

Yorum Gönder