9 Ağustos 2014 Cumartesi

hindistanceviziyagi.org olarak hindistan cevizinden elde edilen hindistan cevizi sütüne dair bilgiler içeren bir yazı hazırladık iyi okumalar.
 

Hindistan Cevizi Sütü Nedir


Genellikle hindistan cevizi suyu ile karıştırılan hindistan cevizi sütü, hindistan cevizi suyundan çok farklı bir maddedir.Hindistan cevizi suyu taze hindistan cevizinden elde edilirken Hindistan cevizi sütü rendelenmiş hindistan cevizi etinden elde edilir. İşlem görmemiş Hindistan cevizi sütleri, kimyevî ve mikrobiyolojik bozulmalara karşı çok hassastır. Asya mutfaklarında özellikle de Tayland, Vietnam, Güney Hindistan, Malezya ve Filipinler ile Karayip ve Brezilya mutfaklarında çok yaygın olarak kullanılan tropikal bir üründür. Koyu, boza kıvamında ama süt renginde beyaz olan, yağlı bir sıvı olan hindistan cevizi sütü, daha çok pişirme amaçlı kullanılmakla beraber kokteyllerde de yaygın kullanılıyor. 

Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Yapılır


Taze hindistan cevizi ortasına bir tirbişon, sert bir cisim veya büyük bir bıçağın keskin olmayan ucuyla sağlam bir şekilde vurarak bir delik oluşturmanız gerekir. Delik oluştuktan sonra çıkan suyu akıtın ve hindistan cevizi ikiye ayrılıncaya kadar vurmaya devam edin. Hindistan cevizinin etli iç kısmı kabuğundan soyulduktan sonra küçük parçalara ayrılır ve kaynamayan sıcak suya atılır. Bu şekilde kendi halinde oda sıcaklığına kadar soğuyan karışım zaman içerisinde hindistan cevizi sütüne dönüşür, lifler elenerek kullanılır. Bu süt yaklaşık %17 oranında bir yağ içeriğine sahiptir.

Hindistan Cevizi Sütünün Faydaları

  • Metabolizma hızı artıtırır 
  • Sindirim ve besin emilimi kolaylaştırır 
  • Omega 3 yag asitlerinin toplanmasını sağlar 
  • Anti bakteriyel, mikrobiyal koruma sağlar 
  • Anti oksidan koruma sağlar  
  • Bağışıklığı güçlendirir.

Porsiyon ölçüsü
100 g
Enerji
824 kJ (197 kcal)
Karbonhidratlar
2.81 g
Yağ
21.33 g
doymuş
18,915 g
Protein
2.02 g
C Vitamini 1 mg (% 1)
Kalsiyum 18 mg (% 2)
Demir 3,30 mg (% 25)
Magnezyum 46 mg (% 13)
Fosfor 96 mg (% 14)
Potasyum 220 mg (% 5)
Sodyum 13 mg (% 1)

Hindistan cevizi sütüne dair yazımız burada bitiyor sizde değerli görüş ve yorumlarınızla katkı sağlayabilirsiniz. Değerli zamanınızı ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz. hndstnx

0 yorum:

Yorum Gönder