9 Ağustos 2014 Cumartesi

hindistanceviziyagi.org olarak hindistan cevizinden çıkan hindistan cevizi suyuna dair bilgiler içeren bir makale yazdık iyi okumalar. 

Hindistan Cevizi Suyu Nedir


Hindistan cevizinin kırılarak içerisinden çıkarılan hindistan cevizi suyu, kendisine has tadı ve kokusu yüzünden sevilen bir içeriktir. Hindistan cevizi suyu gelişme aşamasındaki hindistan cevizi için bir süspansiyon görevi görmektedir. Hindistan cevizi suyu şeker içeren diyet lif, protein, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içermektedir. Sıcak ve aşırı nemli bölgelerde tüketilen serinletici bir içecektir. Hafif içeriği sayesinde son dönemlerde spor içeceği olarak oldukça popüler olmuştur. Hindistan cevizi suyu hindistan cevizinin kurutulmuş ve rendelenmiş içine oranla çok daha hafif ve faydalı bir besindir.

Hindistan Cevizi Suyu Faydaları 


Tek bir hindistan cevizinin suyu vücudun günlük beslenmesi için gerekli olan c vitaminini yeterli bir oranda karşılar. B grubu vitaminlerini (niasin, b-5, biotin, riboflavin, folik asit, tiamin, pyridoxin) içerir. Bu çok özel su ayrıca sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, fosfor, sülfür ve klor bakımından zengindir.

Bağırsak enfeksiyonlarında, ishal ve kusma ile kaybolan suya karşı hindistan cevizi suyu tavsiye edilir. Ayrıca bu suyun idrar yollarında antiseptik tesir yaptığı bilinmektedir. Kalori değeri tahmin edildiğinden çok düşük olduğundan, kilo problemi olanlar için bu su iyi bir içecektir. Hindistan cevizi suyunun 100 gramı 17,4 kaloridedir. Bilim adamları hindistan cevizi suyunun kilo vermeye de yardımcı olduğunu belirtiyor. Tatlı bir su olduğu için şekerli yiyecekler yemeye olan isteği köreltiyor. Ayrıca hindistan cevizi suyu hiç yağ içermiyor. İçerisinde doğal şekerler ve mineraller bulunuyor.

Bir bardak hindistan cevizi suyunun 46 kalori içermesi sebebiyle kullanıcılar bu suyu severek tüketmektedirler. Hindistan cevizinin sütü ise 550 kalori içeriyor. Hindistan cevizi suyu vücuttaki sıvı kaybına iyi geliyor. Çünkü içerisinde elektrolitler bulunuyor. Bu sıvı içeriği açısından bir plazma yapısındadır ve eski savaşçılar bu suyu yaraların iyileştirilmesinde kullanmışlardır. Son dönem sporcuların çoğu bu suyu hem düşük kalori hem de yüksek besin özellikleri ve faydaları yüzünden kullanmaktadır.

Hindistan cevizi suyu içeriği   


Karbonhidratlar
3.71 g
- Şeker
2.61 g
- Diyet lifi
1.1 g
Yağ
0.2 g
Protein
0.72 g
Su
94.99 g
A vitamini eşdeğeri. 0 mg (% 0)
- Beta-karoten 0 mg (% 0)
- lutein ve zeaksantin 0 mikrogram
Tiamin (vit. B 1 ) 0,03 mg (% 3)
Riboflavin (vit. B 2 ) 0,057 mg (% 5)
Niasin (vit. B 3 ) 0,08 mg (% 1)
Pantothenic asid (B 5 ) 0,043 mg (% 1)
Vitamin B 6 0,032 mg (% 2)
Folat (vit. B 9 ) 3 mg (% 1)
C Vitamini 2.4 mg (% 3)
E vitamini 0 mg (% 0)
K vitamini 0 mg (% 0)
Kalsiyum 24 mg (% 2)
Demir 0,29 mg (% 2)
Magnezyum 25 mg (% 7)
Fosfor 20 mg (% 3)
Potasyum 250 mg (% 5)
Çinko 0.1 mg (% 1)


Yazımız burada bitiyor, sizde hindistan cevizi suyuna dair bilgi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz. Yazımızı sosyal medya butonları aracılığıyla paylaşırsanız daha fazla insana ulaşmasını sağlarız. Paylaşımlarınız ve zaman ayırıp bizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.  hndstnx

Kaynaklar:

http://edis.ifas.ufl.edu/pdffiles/MG/MG04300.pdf http://en.wikipedia.org/wiki/Coconut

0 yorum:

Yorum Gönder