9 Ağustos 2014 Cumartesi

hindistanceviziyagi.org olarak sizin için hindistan cevizi yağının faydalarını, saç ve cilt bakımlarında kullanımlarını anlatan bir yazı hazırladık iyi okumalar. 

 

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir


Hindistan cevizi yağı, oldukça hafif bir yağ olduğu için, bütün dünyada oldukça yoğun tüketilen bir yağdır, bu yağın kullanıcıları birçok yararından bahsetmektedirler.


DR. E. GÜVELOĞLU bu yağla ilgili şunları söylemiştir.

“Hindistancevizi ve yağı beyin sağlığı için adeta bir cevher. Beyin gücüyle çalışan tüm insanlara ve ailesinde Alzheimer hastalığı olanlara şiddetle öneriyorum. İçerdiği özel yağlar, hem beyin hem de damar sağlığı için oldukça önemli. Bunun nedeni beyin sağlığının aynı zamanda damar sağlığının da aynası olması. Beynin kanlanması bozulduğunda, bu durum erken bunamadan Alzheimer’a kadar birçok dejeneratif sürece zemin hazırlar. Hindistancevizi yağını özel kılan en önemli bileşikler, laurik asit ile kaprik ve kaprilik asitlerdir ki bunlar beyin fonksiyonları için çok önemli yağ asitleri olmalarının dışında aynı zamanda çok kuvvetli antioksidanlardır. Antioksidanlar, beyin sağlığı için çok önem taşıyan maddelerdir. Çünkü beyin dokusu, yağlı yapısından ötürü oksitlenmeye yani iyi bir benzetmeyle paslanmaya çok müsaittir ve kuvvetli antioksidanlar bunu önleyebilir. Hindistancevizinde bol miktarda güçlü antioksidan özelliğe sahip polifenolik yapıda bir bileşik olan gallik asit bulunur.”

Ayrıca hindistan cevizi yağının da kan lipidlerini normalleştirdiği, alkol ve diğer toksinlerin karaciğere yaptığı hasarı önlediği bildirilmekte, yoğun alkol kullanımından sonra bu yağla yapılmış içecekler tropikal bölgelerde tüketilmektedir. Böbrek ve safra kesesi hastalıklarına karşı koruduğu ve kan şekerini dengeleyerek insülin kontrolünde etkili olduğu, dolayısıyla da şekeri hastalığının önlenmesinde ve idaresinde etkili olduğu iddia edilmektedir.

 

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

 

Hindistan cevizi yağı, kozmetolojik olarak çok faydalı bir yağdır. Hindistan cevizi yağı saç bakımı için kullanılan yağlar içerisinde kuru yıpranmış boyalı saçlara en iyi gelen yağdır, saçınız kuruyken, bu yağı uygulamanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca badem yağıyla çok iyi uyum göstermektedir.

Boyalı ve kuru saçların bakımı konusunda hindistan cevizi yağı oldukça etkilidir. Jojoba yağı, e vitamini ile karıştırılarak çok iyi bir saç bakım yağı hazırlanabilir. Kepekli saçlar için 100 ml hindistan cevizi yağı, 30 ml çörek otu yağı ve 10 ml çay ağacı yağı karıştırılak oldukça etkili bir bakım yağı elde edilir.

Eğer saçlarınızda seboreik dermatit varsa 100 ml hindistan cevizi yağı, 10 ml çay ağacı yağı, 10 ml lavanta yağı, 10 ml limon yağını karıştırarak oldukça etkili bir bakım yağı elde edersiniz bu yağı saç diplerinize yıkanmadan yarım saat önce uygulayabilirsiniz. Seboreik dermatit bir rahatsızlıktır bu tarz yağ karışımları kesin çözüm sunmaz, doktora muayene olup verdiği ilaçların yanında bu karışımları kullanabilirsiniz.

Saçlarınızda sedef varsa, 50 ml hindistan cevizi yağı 50 ml shea yağı, 30 ml jojoba yağı, 10 ml çay ağacı yağı, 10 ml e vitamini karıştırarak yapacağınız yağ sedef konusunda size yardımcı olacaktır. Sedef bir rahatsızlıktır bu tarz yağ karışımları kesin çözüm sunmaz, doktora muayene olup verdiği ilaçların yanında bu karışımları kullanabilirsiniz. 

 

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları 

 

Çok hafif bir yağ olduğu için vücudunuzu yüzünüzü, dudaklarınızı nemlendirmekte kullanabilirsiniz. Yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Cilt bakımı konusunda özellikle çatlakları önelemek amaçlı olarak kullanılabilir.

Hamilelik veya kilo alıp vermeden dolayı oluşan çatlaklara karşı oldukça faydalı olan hindistan cevizi yağını kakao yağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz. 100 ml hindistan cevizi yağı ve 100 gr kakao yağı ve 10 ml e vitamini karıştırarak oldukça etkili bir çatlak bakım kremi yapabilirsiniz. Ancak bu kremlerin oluşmuş çatlaklar üzernde etkisi çok azdır, daha çok çatlak oluşumunu engellemede kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı ile cilt yaralarına bakım yapabilirsiniz. 50 ml hindistan cevizi yağı, 50 ml shea butter, 10 ml çay ağacı yağı, 10 ml e vitamini karışımınıın içerisine at kuyruğu otunu 1 hafta kadar bekleterek yapacağınız merhem yaralara oldukça iyi gelecektir.

Hindistan cevizi yağı sedef ve egzemada oldukça faydalı bir yağdır. 50 ml hindistan cevizi yağı 50 ml shea yağı, 30 ml jojoba yağı, 10 ml çay ağacı yağı, 10 ml e vitamini karıştırarak yapacağınız yağ sedef ve egzama konusunda size yardımcı olacaktır. Sedef ve egzama bir rahatsızlıktır bu tarz yağ karışımları kesin çözüm sunmaz, doktora muayene olup verdiği ilaçların yanında bu karışımları kullanabilirsiniz.

Yazımız burada bitiyor sizde kendi tecrübe ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca yazımız hoşunuza gittiyse sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Paylaşım yaptığınız ve değerli vaktinizi ayırıp yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. hndstnygx

0 yorum:

Yorum Gönder