9 Ağustos 2014 Cumartesi

hindistanceviziyagi.org olarak sizin için hindistan cevizi yağıyla saç bakımı hakkında bilgiler içeren bir yazı hazırladık iyi okumalar.

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakımı


Hindistan cevizi yağı çok özel bir yağdır, bu yağı özel kılan içerdiği yağ asitleridir, içerisinde çeşitli asitler bulunmaktadır ve bu asitlerden en fazla olanı laurik asidin saç kırılmalarını azalttığı, kökleri koruyarak saçın genel görünümüne katkıda bulunduğu bilinmektedir.

Ayrıca bu asit saç derisine masaj yaparak uygulandığında cildi nemlendirir, yumuşatır, kan dolaşımını arttırarak saç köklerine daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Özellikle saçlarınızı şampuanladıktan sonra saç derisinin nem kaybetmesini engellemek için bakım kremine bir kaç çay kaşığı Hindistan cevizi yağı eklemeniz nemin cilt içinde hapsedilmesi açısından faydalı olacaktır. 

 

Hindistan Cevizi Yağı Kuru Saçlar


Aşırı kuru saç deriniz varsa saç sağlığının önemli bir parçası olan saç kökleriniz zamanla zayıflar. Bunu engellemek için saç derisinin gün içinde belirli bir miktarda nemli olması gerekir. Saç derisi ayrıca kötü beslenme sonucu yaşanan vitamin eksikliği nedeniyle de kuruyabilir. Hindistan cevizi yağı E, K vitaminleri ve demir minerali yönünden zengindir ve saç derisini nemlendirmek için idealdir. Bu yüzden hindistan cevizi yağı saç bakımı için kullanılan çeşitli ürünlerin içerisinde ve cilt bakım ürünlerinde de sıkça kullanılır.

Kuru saçlar için maske hazırladığınızda ana baz olarak hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Saçlarınızı dipten uca beslemek için 100 ml hindistan cevizi yağı 30 ml argan yağı 10 ml e vitamini ile hazırlayacağınız maske saç diplerinizdeki kuruluğa iyi gelecektir. bu maskeyi saç dibinden saç uçlarınıza uygularsanız hem saç deriniz hem saçlarınız oldukça iyi beslenir.
Hindistan cevizi yağı saçlarınızda aşağıdaki bakımları yapar

  • Saç derisini temizler ve nemlendirir 
  • Saç kökleri güçlendirir
  • Saç uçlarındaki kırıkları azaltır
  • Saç tellerini kalınlaştırır
  • Saçın doğal yağı gibi işlev görür

 

Boyalı Saçlara Hindistan Cevizi Yağı


Hindistan cevizi yağı özellikle kozmetolojik olarak çok faydalı bir yağdır. Hindistan cevizi yağı saç yağları içerisinde kuru yıpranmış, saç rengi verilmiş yani boyalı saçlara en iyi gelen yağdır, hindistan cevizi yağını uyguladıktan sonra bir bone ile sabaha kadar saçınızda bekleten kullanıcılar, bir çok saç problemini azalttığını bildirmektedir. Hindistan cevizi yağını boyalı saçlarda kullanırken shea butter ile de karıştırabilirsiniz. Shea yağı saçlarınızı özellikle bahar ve yaz aylarında daha fazla koruyacaktır.

Hindistan cevizi yağlı saç maskesi

Bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
Bir çay kaşığı Pirinç kepeği yağı
Bir yemek kaşığı saç kremi
10 ml e vitamini

Yapılışı: Katı haldeki hindistan cevizi yağını, sıcağa dayanıklı bir kaseye koyun ve benmari usulü eritin, eriyen hindistan cevizi yağına, bir çay kaşığı pirinç kepeği yağını ekleyin, karışım soğuyana kadar bekleyin soğuduğunda e vitamini ekleyip biraz daha karıştırın ve en sonunda bir yemek kaşığı saç kremini ilave edin.

Yağlar hala ılıkken bu karışımı saçlarınıza uygulayın. Saçlarınızı, saç bonesi ya da streç filmle, kafanızı da sıcak havluya sarın. Karışımı hazırlarken, kafanızı saracağınız havluyu saç kurutma makinesiyle ısıtabilirsiniz. Yarım saat saçlarınızda bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın ve şekillendirin.

 

Sedefli Saç Bakımı


Sedef gibi saç derisinde kuru kabuklanma yaşıyorsanız hindistan cevizi yağı ile yapacağınız bakımlar sizi oldukça fazla rahatlatacaktır. Sedefin bir ilacının ve tedavisinin olmadığını aklınızdan çıkarmayın, yapacağınız bu yağ bakımları sedefli deriyi oldukça fazla rahatlatacaktır.

50 ml hindistan cevizi yağı
50 ml shea butter
30 ml jojoba yağı
10 ml e vitamini
10 ml çay ağacı 

Bu yağları karıştırarak sedefli saç derisi için oldukça kullanışlı bir merhem elde edebilirsiniz. Bu yağ karışımını banyodan önce sedefli bölgelere uygulayabilirsiniz. Duştan sonra o bölgeye b-5 vitamini sürmeniz bölgedeki problemi oldukça azaltacaktır.

Yazımız burada bitiyor sizde değerli soru görüş ve önerilerinizle katkıda bulunabilir yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz ve paylaşım yaptığınız için teşekkür ederiz. hndstnygscx

0 yorum:

Yorum Gönder