9 Ağustos 2014 Cumartesi

hindistanceviziyagi.org olarak bu yazımızda sizin için hindistan cevizi nedir faydaları nelerdir nasıl yenir nerelerde yetişir hakkında bilgiler derledik iyi okumalar
 

Hindistan Cevizi Nedir


Latince adı “Cocos nucifera” olan Hindistan Cevizi, palmiyegiller familyasından tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir ağaçtır.

Boyu 20 metreyi aşan Hindistan cevizinin özsuyu mayalanarak bir tür "palmiye şarabı" üretilir. Hindistan cevizi 7-13 yaşları arası meyve vermeye başlar. 60 yıl kadar ürün verir. 90-100 yıl kadar yaşar. Genellikle toz hâlinde satılır, sert kabuğunun altında hindistan cevizi suyu denen yoğun sıvı bulunur.

Tropikal bölgelerde yetişir. Hindistan cevizi Filipinler, Endonezya, Hindistan, Vietnam, Malezya gibi uzakdoğu ülkelerinde yetiştirilir. Meyvesi yenir. Hindistan cevizi lifi elde edilir.

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir


Hindistan cevizi çok besleyici, güçlendirici ve şişmanlatıcı bir besindir. Yüksek oranda fakat kolayca sindirilebilen yağ içerir. Vücut bu yağdan diğer yağlara nazaran daha kolay yararlanır. Bu yağ hem fiziksel hem de kimyasal özelliği bakımından tereyağına çok benzer. Hindistan cevizi bütün amino asitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahiptir. Potasyum, sodyum, magnezyum, ve kükürt açısından da zengin bir besindir.

Kurutulmuş hindistan cevizinin enerji değerleri oldukça yüksektir. Olgunlaşmış kuru bir hindistan cevizi midedeki fazla asit problemlerinin tedavisinde de etkilidir ve hastada rahatlama sağlar. Hindistan cevizinin özü sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.

Hindistan cevizi nasıl yenir veya hindistan cevizi nasıl soyulur konusu oldukça merak edilen bir konudur. Hindistan cevizini öncelikle bir tirbişon veya sert bir cisimle delin. İçindeki su hindistan cevizi suyudur. Suyu aldıktan sonra açtığınız deliğe büyük bir bıçağın tersiyle basınç uygulayın bıçağın tersiyle hindistan cevizinin kabuğunu kırın. Bıçakla beyaz kısımları çıkarın ve rendeleyin, böylece rendelenmiş hindistan ceviziniz hazır.

Hindistan Cevizi Kullanımı


Hindistan cevizi genelde yemek için kullanılır, ayrıca beyaz tanecikler halinde kek ve pastayı süslemek ve tat katmak amacıyla da kullanılmaktadır. Berrak ve sıvı hindistan cevizi suyu içildiğinde serinletici bir içecektir ve alkol yapımında kullanılır. Kabukları ve yaprakları tekstil ve dekorasyon için çeşitli ürünler için materyal olarak kullanılabilirler. Ayrıca pek çok toplumda kültürel ve dini öneme sahiptir.

Hindistan cevizi bir çok sektör için stratejik bir hammaddedir, özellikle temizlik ve kozmetik sektörlerinin kullandığı ana hammaddeler hindistan cevizi yağından yapılırlar. Bugün yoksul üçüncü dünya ülkelerinde bir çok insanın tek geçim kaynağı Hindistan cevizi üretimidir.

Hindistan Cevizi Faydaları


Hindistan cevizi c, a, ve b grubu vitaminleri (niacin, b-5, biotin, riboflavin, folik asit, tiamin, pyridoxin) içerir, ayrıca sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, fosfor gibi mineraller içerir. Yoğun lifli içeriği yardımıyla bağırsaklara oldukça faydalıdır. Dişlere oldukça faydalıdır, diş beyazlatıcı özellikleri bilinir, ayrıca ağız kokusuna faydalıdır. Beyini güçlendirici ve alzheimere oldukça iyi gelir. 

Hindistan cevizi faydaları kullanımı ve yenilmesine dair bilgileri içeren yazımız burada bitiyor. Siz de değerli görüş öneri ve yorumlarınızı aşağıdaki soru kısmından sorabilir daha fazla insanın faydalanması adına sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Değerli vaktinizi ayırdığınız ve okuduğunuz için teşekkür ederiz. hndstnx
Kaynak: 

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hindistan_cevizi
http://acikarsiv.ankara.edu.tr/browse/2495/
Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki
Bu eklenen en eski yazı

0 yorum:

Yorum Gönder