9 Ağustos 2014 Cumartesi

hindistanceviziyagi.org olarak sizin için sedef hastalığı nedir, saçta sedef ve sedefli saç bakımı konularında bir yazı hazırladık iyi okumalar.   

Sedef 

 

Psoriasis olarak da bilinen sedef hastalığı oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. İnsanların %2’sini etkileyen ve bilinen kesin bir tedavisi olmayan bir deri hastalığıdır. Sedef genellikle pembe - kırmızı, kabarık bir zeminde beyaz parlak ve kuru deri dökülmeleri şeklinde görüldüğünden halk arasında sedef hastalığı olarak bilinir. Hastalık bazen birkaç ay veya birkaç yıl sürerken, bazı durumlarda ise ömür boyu alevlenme ve iyileşme dönemleri ile insanlarda gözlemlenebilir. Döküntülerin şiddeti kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte hastaların çoğunda hafif olarak görülmekte ve diz, dirsek, saçlı deri gibi belli bölgelere sınırlı kalmaktadır. Nadir olmakla birlikte bazı hastalarda ise döküntüler tüm vücuda yayılabilmektedir. 

Sedefin Nedeni

 

Sedef nedeni tam bilinmeyen bir hastalık olmakla beraber, yapılan çalışmalarda stres vb. durumların sedefi tetiklediği görülmüştür. Sedef bulaşıcı bir hastalık değildir. Sedefli deriyi kaşımak iyi değildir, bu yüzden sedefli bölgeleri kaşımamaya özen gösteriniz. Sedefin nedeninin bilinmiyor oluşu dolayısıyla üzerinde yapılan klinik çalışmalar hala devam etmektedir. 

Saçta Sedef

 

Genel olarak cildinde sedef görülen hastaların yarısında saçlı deride sedef görülmektedir. Saç derisinde oluşan sedef müdahale edilmezse saç dökülmesine neden olabilir. Baş ve saçlı derisi yerleşiminde saçlı deri psoriasisi olarak adlendırılan saçlı deride sedef genellikle kaşıntısız, kızarık normal deriden belirgin olarak ayrı gözüken üzeri kalın ve büyük pullarla kaplı olarak görülür. Genellikle saçlarda dökülmeye yol açmaz. Sedefin cildin kurumasıyla arttığını unutmayınız sedefli bölgeleri daha fazla nemlendirmek hastalığın olduğu bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. 

Sedefli Saç Tedavisi


Eğer saç derinizde sedef varsa muhakkak bir doktora muayene olun. Sedefin bir hastalık olduğunu unutmayın, genellikle internet ortamında dolaşan bilgilerin ve kualktan dolma tavsiyelerin bir çoğunun yanlış bilgiler olduğunu unutmayın. Sedefin tedavisi için uzman hekimlere başvurabilirsiniz. Saçta sedef olan durumlarda hekimler genllikle bölgeyi nemlendirici kremler ve deriyi soyucu salisilik asit içeren ürünler tavsiye ederler. 

Sedefli Saç Bakımı


Saç derinizde sedef varsa saç derinizi nemli tutmanız özellikle önemlidir. Özellikle duş sonrası saç derinizde sedef olan bölgelere ekstra özen göstermelisiniz. Aşırı kireçli ve klorlu şehir şebeke suları saç derinizi oldukça fazla kurutarak sedef vb. saç derisi problemlerini tetikleyebilir bu yüzden saç derinizi nemlendirici bakımlar yapmalısınız.
yapılan çalışmalarda sedefli bölgelerde yoğun oksidasyon olduğu gözlenmiştir, bu yüzden saç bakımında anti oksit malzemeleri kullanmanızda oldukça fayda vardır. Tekrar belirtmek gerekirse sedef için nemlendirme hayati önemdedir. 

Sedef Kremi 


Sizin için sedef bakımında kullanabileceğiniz bir krem tarifi vereceğiz. Bu tarif bir çok yerli ve yabancı kaynaktan yaptığımız araştırmalarımız sayesinde derlediğimiz bir tariftir.


Malzemeler:
50 ml hindistan cevizi yağı
50 ml shea butter
30 ml jojoba yağı
30 ml tesbih ağacı yağı
10 ml çay ağacı yağı
10 ml e vitamini

Bu malzemelerden hindistan cevizi yağı saç derisini nemlendirme amaçlı ve sedefli bölgenin bakımı amaçlı kullanılmaktadır. Shea butter yoğun nem verici ve yara iyileştirici özellikleri bilinen bir yağdır. Jojoba yağı insan derisine uyumlu bir yağdır. Tesbih ağacı yağı saçdaki nemi sağlar yaranın hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Çay ağacı yağı yara olan bölgenin kaşınmasını engelleyici ve mikrop kapmasını engelleyici, amaçla kullanılır. E vitamini ise kuvvetli bir antioksidandır. Ayrıca dilerseniz bu kremin içine iki çay kaşığı kadar salisilik asit ilave edebilirsiniz.

Hindistan cevizi ve shea butter katı yağlar olduğu için önce bir kapta benmari usulü eritin, yağlar eridikten sonra soğumaya aldığınız aşamada jojoba yağını ve ardına e vitaminini ilave edin, karışım iyice soğumaya başladığında en son olarak çay ağacı yağını ilave edip boş bir kaba koyduğunuz karışımı buzdolabında donması için buzlukta yarım saat kadar bekletin. Sedefli saç bakımında kullanacağınız merheminiz hazır. Bu hazırladığınız ürünü duş sonrası ve akşamları sedefli bölgeye uygulayın. Çok hızlı sonuç verdiğini göreceksiniz.

Sedefli saç bakımı ile ilgili yazdığımız yazımız burada bitiyor, umarız faydalandığınız bir yazı olmuştur. Sizde değerli görüş ve yorumlarınızı yazabilir, yazımızı daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz. hndstnygscx
 
Kaynaklar:
http://www.baskent-adn.edu.tr/dokumanlar/derma/sedef.pdf
http://www.turkdermatoloji.org.tr/files/file/Psoriasis-Hasta_Bilgilendirme_Formu.pdf
http://www.healthline.com/health-slideshow/coconut-oil-scalp-psoriasis
http://acb.sagepub.com/content/26/1/83.short

0 yorum:

Yorum Gönder